HTC U zbulohet më 16 maj

HTC ka njoftuar se telefoni i ri premium i tyre do të bëhet zyrtar më 16 mah. Lajmërimi poashtu përfshin një video promovuese 5 sekondëshe me slloganin “Squeeze for the Brilliant U.”Kjo është një konfirmim i qartë që spekulimet e mëhershme se pajisja do të ketë teknologjinë Edge Sense, janë të vërteta. Teknologjia do t’i mundësojë përdoruesit të kontrollojë disa tipare vetëm përmes gjesteve që mund të performohen nga korniza e metalit të pajisjes.

Sipas thashethemeve tjera thuhet se telefoni do të fuqizohet nga procesori Snapdragon 835 dhe do të ketë ekran QHD prej 5.5 inçëve.

Tiparet tjera përfshijnë kamerën kryesore me 12MP, kamerën frontale me 16MP dhe opsionet e hapësirës prej 64GB ose 128GB.

Sistemi operativ me të cilin pritet të funksionoj telefoni pritet të jetë Android 7.1 Nougat, në ndërlidhje me HTC Sense 9.