BMW prezantoi veturën M550d xDrive me 400 kuaj fuqi

BMW ka prezantuar versionin më të fuqishëm dizel të serisë së re 5 me motor prej gjashtë cilindrash.
Agregati 3.0 litra me ndihmën e 4 turbo-mbushësve prodhon madje 400 kuaj fuqi dhe 760 Nm të rrotullimeve të momentit. BMW M550d xDrive do të jetë në dy variante – si limuzinë dhe karavan. Versioni i limuzinës prej 0 deri 100 km/h i arrin për 4,4 sekonda, derisa karavani të njëjtën shpejtësi e zhvillon pas 4,6 sekondash, transmeton teknologji.al

. Shpejtësia maksimale e të dyja versioneve është e kufizuar në 250 km në orë.
BMW M550d xDrive ka sistem Integral Active Steering. Versioni i limuzinës do të paraqitet në tregun evropian në korrik, ndërsa karavani në sallonet e shitjes do të arrijë kah fundi i vitit. Çmimet tash për tash nuk janë bërë të ditura.